Duševní pohoda
Psychologie se převážně soustřeďuje na patologické stavy, deprese, která se v rozvinutých státech projevuje u stále více lidí, i mladých. V poslední době se psychologie ale obrací i směrem pozitivním a věnuje se duševnímu prospíváním člověka. Zabývá se prací s lidským myšlením tak, aby došlo ke zkavlitnění současného života a omezení výskytu negativních pocitů a emocí.
Hlavním představitelem pozitivní psychologie je americký psycholog Martin Seligman. Ten vysvětluje fenomén deprese a rozvinul koncept osobní pohody. Je autorem řady knih například " Naučený optimismus", " Vzkvétání". Také psycholožka Barbora Fredricksonová velmi ovlivnila psychologii svým článkem "K čemu jsou dobré pozitivní emoce".
Pozitivní psychologie není "sluníčkaření", obsahuje kritický pohled na život. Zabývá se pocitem duševní spokojenosti. Odraz našeho duševního zdraví se projevuje samozřejmě i na zdraví fyzickém. Vše je neustále propojeno. Dle B. Fredricksonové negativní emoce náš pohled "zužují", zatímco pozitivní emoce náš pohled "rozšiřují a vytvářejí". My si můžeme mezi svými myšlenkami a emocemi vybírat a pracovat s nimi na vědomé úrovni. Můžeme si určovat, jak budeme reagovat. Pozitivní psychologie pracuje s termíny jako je laskavost, vděčnost, stav flow (zaujetí činností), nestrannost, smysl pro humor...Existuje řada cvičení na rozvoj laskavosti, meditace vděčnosti, všímavosti, či učení se "hádat sám se sebou ". To znamená ve zkratce naučit se hádat s vlastními nepodloženými nařčeními sebe samých například na základě důkazů a alternativ, jelikož pesimistické reakce bývají často přehnané. Naučit se změnit "slabost" na uvědomění si, že jsme vlastně dobří, když....
Jedno z cvičení dle Martina Seligmana je například zaměřené na cvičení vděčnosti v našem životě aneb "Tři dobré věci". Během deprese klesá motivace, proto je důležité všímat si i sebemenších úspěchů. Můžeme si zavézt jako rituál před spaním, či psát deník vděčnosti (který bude vlastně opakem toho "bolestivého" deníčku). Uvědomme si, které 3 dobré věci se nám staly v životě, které 3 dobré věci se nám staly v posledních 3 měsících a které 3 dobré věci se nám staly v současném životě. Oslavme i ty nejmenší úspěchy...
Samozřejmě je důležitá jednota těla, mysli a ducha. Životní pohoda má celostní charakter. Zdá se, že psychologii někdy zajímá jen "hlava", ale duševní zdraví stojí i na stravě, cvičení, odpočinku, spánku...to vše dodává energii tělu a zároveň ho podporuje když se necítíme dobře. Například během fyzického pohybu tělo produkuje endorfiny, které přirozeným způsobem zlepšují náladu. V některých státech je pohyb zahrnován do léčby depresí a také dle profesora Radka Ptáčka 30 minut pohybu denně výrazně podpoří léčbu této poruchy. Problém je jistě přinutit se k pohybu, proto je dobré zařadit na začátek něco nenáročného co baví, třeba tanec, procházku v přírodě. Velmi prospěšné pro duševní zdraví je cvičení venku a klíčový je také odpočinek. V dnešní době chytrých telefonů, notebooků je snadné přijít o duševní rovnováhu. Například syndrom vyhoření není dnes výjimkou. Život se pak může stát prázdným a plochým, tělo tím volá po změněn a zvolnění. I vyvážená strava je významná pro naše fyzické i duševní zdraví, jelikož jídlo má vliv na chemické pochody v mozku. Například serotonin, který m vliv na dobrou náladu, se ve větší míře míře vytváří právě ve střevě a můžeme mu hodně pomoci vyváženou stravou. Co může okamžitě zlepšit náladu je smích, který můžeme podpořit sledováním komedií, či setkáváním s přáteli, s kterými se umíme zasmát, nebo známá je například jóga smíchu.
Naučme se tudíž využít potenciálu svých vlastních sil a být více " v pohodě" 😊